Zadłużenia

Refinansowanie kredytu hipotecznego

kredyt

Spora część naszego społeczeństwa jest zmuszona do zaciągnięcia kredytu hipotecznego na zakup mieszkania czy domu. Zwykle jeżeli bank stwierdzi,że klient odznacza się zdolnością kredytową i tego rodzaju kredyt zostanie przyznany, jesteśmy w stanie zgodzić się nawet na niezbyt korzystne warunki, ponieważ cieszy nas perspektywa nabycia własnego lokum. Czy wiesz jednak, że istnieje procedura jaką jest refinansowanie kredytu hipotecznego? Jak można dzięki niej zaoszczędzić na kredycie?

Na czym polega refinansowanie?

Chodzi o przeniesienie naszego zobowiązania z jednego banku do innego, jeżeli ten drugi jest w stanie zaproponować nam korzystniejsze warunki spłaty kredytu, czyli ogólnie rzecz biorąc niższy koszt całkowity. Tym samym spłacamy poprzednie zobowiązanie środkami z tego nowo uzyskanego kredytu, zaś  co miesiąc mamy niższe raty niż w przypadku poprzedniego zadłużenia.

Kiedy przemyśleć to rozwiązanie?

Jeżeli zaciągnęliśmy kredyt w czasie, w którym banki kierowały się spora ostrożnością, a marża wynosiła nawet 3%, warto rozważyć refinansowanie kredytu. Inny bank może nam zaoferować marżę niższą nawet o cały punkt procentowy. Wtedy rzeczywiście zyskujemy wiele, ponieważ koszt całego zobowiązania znacznie się obniża. Nie ma jednak sensu czynić takiego posunięcia, jeżeli nasz marża kredytowa wynosi jakieś 1,5 % i inny bank jest nam w stanie zaoferować jej obniżenie o ułamek punktu procentowego.

Jak widać refinansowanie kredytu to opcja dla osób, których czas zaciągnięcia zobowiązania przypadł na okres, kiedy to banki cechowały się dużą ostrożnością, a co za tym idzie, ustalały spore marże. W innym wypadku taka zmiana nie ma większego sensu, ponieważ oszczędności będą znikome.