Zadłużenia

Firma windykacyjna kruk – opinie i działanie

kalkulator umowa podpis

Jaka firma jest liderem na rynku wierzytelności? Tak tak, dobrze myślisz, jest to firma windykacyjna kruk. Chciałbyś się dowiedzieć jak działa taka firma i jakie są opinie na jej temat – zapraszam do lektury.

Każda firma windykacyjna, także kruk, działa według z góry ustalonych schematów. Najpierw wykorzystują windykację polubowną, następnie windykację sądową w celu wyegzekwowania długu. Co to oznacza?

Windykacja polubowna jest to „łagodniejsza” forma egzekwowania długów. Windykatorzy kontaktują się z dłużnikiem i namawiają go do spłaty zadłużenia. Co właściwie robią? Przede wszystkim dzwonią. Większość firm windykacyjnych stawia najpierw na kontakt telefoniczny z dłużnikami. Co się dzieje, jeśli odbierzesz taki telefon? Firma zweryfikuje twoje dane, czy rzeczywiście kontaktuje się z tą osobą, z którą chciała mieć kontakt. Następnie zweryfikuje, czy rzeczywiście masz dług. Czytałam wiele opinii, nie kojarzysz, żebyś miał dług, nie odbieraj!!! Jednak, co najczęściej wynika z praktyki windykatorów? Okazuje się, że rzeczywiście masz dług, bo np. nie zapłaciłeś jednej faktury, schowałeś do szuflady i zapomniałeś spłacić, potem przychodziły przypomnienia, ale nie zwracałeś na nie uwagi. Inna sytuacja – nie korzystasz już z telefonu, ale nie wypowiedziałeś umowy, więc firma dalej nalicza koszty, a Ty nie płacisz, bo nie korzystasz – błąd, bo to jest twój dług. Często również czytam, że osoby zapomniały raz zapłacić, narosły odsetki, ale już ich nie zapłaciły – błąd! To tez jest dług! Windykatorzy równie często mówią o sytuacjach, gdy dłużnicy tłumaczą się, że np. coś się popsuło i nie działa, więc nie płacą za to. Kolejny błąd! Podpisałeś umowę? Nawet jak coś nie działa albo już tego już nie masz, to musisz wywiązać się z umowy i spłacić zadłużenie!

Dobrze przejdźmy dalej, co gdy odbierzesz telefon od firmy windykacyjnej? Negocjuj i jeszcze raz negocjuj. Spróbuj się dogadać i ustalić rozłożenie zadłużenia na raty, które są dla Ciebie możliwe do spłaty.

Co gdy jednak nie odbierzesz telefonu? Firma windykacyjna wyśle do Ciebie listy, w których także będzie mowa o twoim zadłużeniu. Na pewno widziałeś reklamę: „Dostałeś list od Kruka?” Podobnie jak w przypadku kontaktu telefonicznego, chyba jednak lepiej odebrać taki list i starać się rozwiązać taki problem.

Nie odbierasz telefonów ani listów – zapewne odwiedzi Cię windykator terenowy. Tak, ktoś przyjdzie do twojego domu i będzie z Tobą próbował rozmawiać o twoich długach.

Wszystkie powyższe formy kontaktu – rozmowa telefoniczna, listy, windykator terenowy, są to formy windykacji polubownej. Co gdy pomimo wszelkich prób ze strony firmy windykacyjnej, Ty nie chcesz się z nimi skontaktować?

Rozpocznie się windykacja sądowa. Firma windykacyjna skieruje twoją sprawę do sądu. Jeśli uzyska wyrok sądowy – twoja sprawa zostanie skierowana do egzekucji komorniczej. Co to dla Ciebie oznacza? Komornik może przyjść do Ciebie do domu i zabrać Ci jakieś rzeczy. Może też ściągać twoje długi poprzez zajęcie twojej pensji – aż jej połowy! Jakie jeszcze konsekwencje grożą Ci gdy firma windykacyjna uzyska sądowy nakaz spłaty twoich długów? Możesz zostać wpisany do rejestru dłużników. Jakie są skutki? Będziesz widniał w tej bazie danych i nie uzyskasz kredytu ani nie weźmiesz nic na raty, bo większość firm i  wszystkie banki sprawdzają takie rejestry przed podjęciem decyzji o podpisaniu z Tobą umowy.

Jakie opinie czytałem w Internecie? Nie odbieraj telefonu, otrzymałeś list od kruka – nie ruszaj go, twój dług się przedawni i po problemie! Czy rzeczywiście tak jest? Co właściwie oznacza przedawnienie długu? Oczywiście twój dług się może przedawnić np. mandat za jazdę bez biletu po 2 latach, a zadłużenie na karcie kredytowej po 3 latach. Oznacza to, że po upływie danego terminu dług nie może być przymusowo wyegzekwowany np. przed sądem. No to co, możemy nie płacić? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że to sam dłużnik musi wystąpić do sądu o uznanie przedawnienia długu. Jeśli nie napiszesz takiego pisma do sądu, można dalej egzekwować twój dług. Podobnie w przypadku, gdy przerwiesz bieg przedawnienia np. poprosisz bank lub windykatora o rozłożenie długu na raty, wtedy wykazujesz, że masz dług i okres przedawnienia liczy się od nowa, czyli od twojego kontaktu z bankiem lub windykatorem. No to dobrze powiesz –  nic nie płace i nie odbieram telefonów i listów, nikomu nie otwieram drzwi, dług się przedawni i już koniec problemów. Czy rzeczywiście tak jest? O nie, dalej będziesz ponosił konsekwencje niespłaconych długów. Będziesz widniał w rejestrze dłużników przez kolejne 10 lat (czyli przez 10 lat będziesz miał problem z wzięciem kredytu, telewizora na raty i telefonu na abonament)! Poza tym będą próbowali się z Toba skontaktować windykatorzy – telefonicznie, listownie, przyjdą do Ciebie do domu. Jeśli Ci się uda dług się przedawni, jeśli nie sprawa trafi do sądu i będziesz miał na pensji komornika. Czy to wszystko jest tego warte? Czy nie lepiej mieć już święty spokój, dogadać się i spłacić dług. Decyzję pozostawiam Tobie.

8 comments

 1. anastazja4390

  Znam osobiście co najmniej kilka osób, które chciały być sprytne i nie płacić zaległych zobowiązań. Konkretnie kredytów zaciągniętych na firmę. Po kilku latach takiej bezczynności i unikania wszelkich kontaktów z wierzycielem, potem komornikiem i wreszcie firmą windykacyjną jednego z ich udało się „namierzyć” i niemal zmusić do spłaty. Dziś żałuje, że nie zrobił nic wcześniej. To, o czym pisze autor powinno być drogowskazem dla takich ludzi. Jeśli nie zna się przepisów prawa, niuansów i metod działania to potem płaci się więcej, i to dużo więcej. Negocjacje i choćby ratalna spłata zadłużenia, jakiś rozsądny kredyt konsolidacyjny mogą pomóc w wychodzeniu na prostą. Tylko trzeba chcieć

 2. magda906

  To prawda anastazja4390, tylko warto przekonać tych „wytrwałych” dłuzników, by zaczęli spłacać zobowiązania. Bez ich chęci ani rusz. Fajnie, że prowadzone są , także przez Kruka, kampanie mające na celu uświadomienie społeczeństwa, które (gdzieś ostatnio wyczytałam) zaległości ma mnóstwo.

 3. Pingback: Firma Kruk Wrocław – krótka historia | Kruk Windykacja Forum – sprawdź!

 4. Pingback: Dlaczego moja firma jest na liście dłużników? | Kruk Windykacja Forum – sprawdź!

 5. K.k

  Jedno zapytanie…czy jest mozliwosc rozwiązania przez kruk sprawy zwiazanej z długami rodziny i przez to powstałych nowych zadłużen??

  1. Adrian Post author

   Witam, proszę zadzwonić pod numer firmy kruk: 71 88 88 000 tam przekierują do odpowiedniego działu i udzielą kompetentnych odpowiedzi.
   Więcej informacji znajduje się też na stronie: http://pl.kruk.eu/

   Pozdrawiam

 6. biuro@grupadelegat.pl

  Artykuł pokrótce opisuje jak działa firma windykacyjna ale to nie jest cały arsenał możliwości takich firm. Można naprawdę uprzykrzyć życie dłużnikowi jak ktoś się uprze. Nie rozumiem ludzi, którzy najpierw narobią długów a potem żalą się w internecie, że zły windykator go nęka a wierzyciel to cham co nasyła na niego bandytów. Żenada.

Comments are closed.