Tags:
Zadłużenia

Czym są ukryte koszty kredytu?

kredyt

Jeśli decydujemy się na kredyt oprócz wysokości miesięcznej raty powinna nas zainteresować wysokość kosztów dodatkowych.  Koszty dodatkowe potrafią być tak wysokie, że pozornie nisko oprocentowany kredyt jest w rezultacie droższy od teko z wyższym oprocentowaniem.

Niskie oprocentowanie kredytu nie powinno być jedynym kryterium wyboru. Koszty dodatkowe mogą bardzo mocno wpłynąć na finanse naszego gospodarstwa domowego.

Czym są ukryte koszty kredytu?

W największym skrócie można powiedzieć, że ukryte koszty to wszystko, co nie jest kredytem, ani jego oprocentowaniem.

Kosztem dodatkowym jest na przykład prowizja, którą bank pobiera za przygnanie pożyczki. Jej pobranie może wyglądać dwojako. Kwota prowizji może zostać doliczona do pierwszej raty bądź rozłożona na wszystkie raty i zawarta w sumach comiesięcznych spłat. Wysokość prowizji każdy bank ustala indywidualnie.

Kolejnym kosztem ukrytym może być opłata przygotowawcza. Bank pobiera ją za samo rozpatrzenie wniosku. Nie gwarantując pozytywnej jego pozytywnego rozpatrzenia. Zazwyczaj nie można liczyć na zwrot opłaty przygotowawczej.

Ubezpieczenie kredytu również można zaliczyć do kategorii kosztów dodatkowych. Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe

Banki czasami oferują swoim klientom obniżenie rat w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Jednakże zanim podejmiemy decyzję to powinniśmy tę decyzję dokładnie przemyśleć. Bardzo często bywa, że rata pożyczki znacząco nam wzrośnie, a przez to wzrośnie koszt całego kredytu.

Kilka słów podsumowania…

Kredyt to dobre rozwiązanie, gdy potrzebujemy dodatkowej gotówki, lecz zanim zdecydujemy się na podpisaniem umowy z konkretnym bankiem przejrzyjmy ofertę konkurencji. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego rozczarowania oraz frustracji.