Zadłużenia

Czym jest dług publiczny?

Dług publiczny powinien być rozsądnie zarządzany.

Dług publiczny to pojęcie, które słyszymy na co dzień, a szczególnie popularne stało się po wybuchu wielkiego światowego kryzysu w 2008 r. Większość osób, które nie są specjalistami w zakresie ekonomii, zazwyczaj jednak nie rozumie dokładnie znaczenia tego pojęcia i dlaczego właściwie jest ono tak istotne dla stanu gospodarek poszczególnych państw.


Definicja długu

Najprościej mówiąc, dług publiczny to wielkość zadłużenia wszystkich podmiotów sektora finansów publicznych. Powstaje wówczas, gdy państwo więcej wydaje ze swojego budżetu niż do niego wkłada. Im większe są długi państwa, tym więcej musi ono płacić na ich obsługę (czyli prościej mówiąc spłatę). Sytuacja ta jest analogiczna do sytuacji każdego zadłużonego gospodarstwa domowego – doskonale wiemy, że żadna instytucja nie pożyczy nam pieniędzy za darmo, zawsze musimy oddać więcej (często znacząco więcej) niż pożyczyliśmy.

Zadłużenie a rozwój

Czasem zadłużenie państwa jest skutecznym sposobem na pobudzenie jego rozwoju. Jeśli pożyczone środki są dobrze inwestowane, to prawdopodobnie dadzą dodatkowy impuls do rozwoju, dzięki któremu dług szybko zostanie spłacony, a dane państwo szybciej będzie się bogaciło.

Jednak często dzieje się tak, że pożyczane pieniądze są „przejadane”, czyli innymi słowy przeznaczane na bieżące funkcjonowanie danego państwa, co nie przyniesie rezultatów w postaci szybszego rozwoju, a może raczej grozić wpadnięciem w spiralę zadłużenia. Znowu pomocna w zrozumieniu tego mechanizmu będzie analogia do finansów gospodarstw domowych.

„Budżet domowy” państwa

Jeżeli pożyczamy pieniądze na przykład na założenie własnej firmy albo opłacenie dodatkowych studiów lub kursów, możemy liczyć na to, że wkrótce nasza sytuacja finansowa poprawi się dzięki mądrze zainwestowanym środkom, a wówczas szybko spłacimy pożyczki, zaś nasza stopa życiowa znacząco się poprawi. Jednak gdy pożyczamy pieniądze na rozrywki (luksusowe wakacje, drogi sprzęt elektroniczny i tym podobne), to nie wpłynie to w żaden pozytywny sposób na naszą sytuację finansową w przyszłości.


Dlatego dług publiczny, podobnie jak każdy inny rodzaj zadłużenia, powinien być na bieżąco kontrolowany i rozsądnie zarządzany.