Zadłużenia

Czym jest BIG?

big

Z pojęciem BIG-ów często spotykamy się podczas podpisywania wszelkiego rodzaju umów i dokonywania płatności z nimi związanych, występowania z wnioskiem o kredyt, jak i w toku prowadzenia działalności gospodarczej. Co kryje się pod tym pojęciem?

Czym są BIG-i?

BIG-i to biura informacji gospodarczej, które zbierają informację na temat przeterminowanych zadłużeń osób fizycznych i firm wobec innych podmiotów. Mogą to być m.in. operatorzy sieci telefonicznych, firmy świadczące usługi telewizji kablowej i cyfrowej, czy też firmy, które sprzedają różnego rodzaju media (energię elektryczną, wodę, gaz). W Polsce funkcjonują trzy podstawowe instytucje zaliczane do BIG-ów. Są to: InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów (KRD), a także Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF).

Jak można trafić do BIG i jakie są tego konsekwencje?

Do BIG można trafić w przypadku, gdy posiadamy długi związane z brakiem uregulowania konkretnego rachunku lub rachunków w ciągu 60 dni, jeśli opiewały one na kwotę przekraczającą 200 złotych, a także gdy minęło 30 dni od dnia, w którym zostało się powiadomionym o zamiarze zgłoszenia nas do BIG przez dany podmiot. Dane gromadzone przez BIG są udostępnianie różnym instytucjom. Mogą to być banki, ale także inne firmy, które chcą zweryfikować naszą wiarygodność płatniczą.

Obecność na liście dłużników może uprzykrzyć nam życie. Konsekwencją trafienia na nią może być przede wszystkim brak możliwości wzięcia kredytu lub zawarcia umowy. Dlatego przed podejmowaniem ważnych decyzji, jeśli nie mamy pewności, warto jest sprawdzić czy my lub nasza firma w takim rejestrze nie widniejemy. Koszt takiego raportu wynosi zaledwie kilka złotych, ale dzięki niemu można zyskać pewność, że wszystko jest w porządku.