Windykacja

Windykator i windykacja – kiedyś a dziś

windykator

Dawniej, słysząc o jakiejkolwiek obecności windykatorów w swoich interesach, Polacy bardzo denerwowali się. Firma windykacyjna związana jest mocno z potrzebą odzyskiwania długów finansowych, a także innych. Windykator nie jest jednak tożsamy z urzędem komornika. Komorni działa przy prawie każdym sądzie rejonowym. Owszem, zadaniem obu panów jest ściąganie należności, jednak kompetencje obu nieco różnią się. Należy jednak pamiętać, że nie należy bagatelizować obu funkcjonariuszy?

„Co mi zrobi windykator?”

Jeszcze kilkanaście lat temu, większość naszych rodaków, słysząc o działalności windykatora śmiała się i twierdziła, że nie jest on urzędnikiem państwowym, dlatego nie ma żadnych praw. Nie wiedzą oni, jak wiele się zmieniło i jak bardzo się mylą. Windykacja jest jednym z oddziałów większości firm, poza tym można korzystać z przedsiębiorstw zewnętrznych, oferujących podobne usługi. Zarówno komornik, jak i windykator to osoba, która jest ograniczona pewnymi prawami kodeksu cywilnego. Windykator jest funkcjonariuszem, którego zadaniem jest ściąganie długów jednak w taki sposób, b nie trzeba było od razu zrywać współpracy z osobą zadłużoną. Przedsiębiorstwo, wynajmujące widnykatora chce odzyskać swoje fundusze, nie tracąc równocześnie klienta, który pomimo pewnych chwilowych trudności finansowych, może później płacić kolejne zobowiązania w terminie.

 

Windykacja dzisiaj

Jak się okazuje, windykator obecnie ma o wiele większe prawa. Przede wszystkim, taka osoba nie musi się przejmować, że zostanie zupełnie zlekceważona przez potencjalnego dłużnika. Prawa zostały obecnie sformułowane w taki sposób, bywindykator mógł zbadać, czy dłużnik ma z czego spłacić należność, oczywiście bez przekraczania pewnych barier. W razie jakichkolwiek problemów lub wątpliwości, może poprosić o pomoc wyżej wspomnianego komornika.