Windykacja

Prawa komornika a prawa windykatora

komornik

Wielu przedsiębiorców wręcz śmieje się w twarz osobom, którym są dłużne. Zwłaszcza, jeśli słyszą, że sprawa nie trafi od razu do komornika, ale najpierw przejdzie przez firmę windykacyjną. Przez pierwszych kilka lat od pojawienia się firm windykacyjnych na rynku nie było wiadomo, do czego mają one prawo, więc dłużnicy lękali się windykatorów. Później, gdy ogłoszono, że windykator nie jest komornikiem, osoby zadłużone zaczęły śmiać się z takich funkcji. Jak się jednak okazuje, radość ta nie jest do końca uzasadnioną.

Co grozi nam przy wysokich zadłużeniach?

Windykator nie jest osobą, która może przekraczać ramy prawa, komornik także musi trzymać się określonych przepisów. Obie funkcje związane są z ograniczeniami z tytułu prawa cywilnego. Windykacja jednak jest ruchem ze strony przedsiębiorstwa, któremu jesteśmy coś winni, by odzyskać należność przy równocześnie nie zrywaniu współpracy. Wiadomo, że kontrahent może zrezygnować, jednak gdy w grę wchodzi windykacja mamy szansę ustalenia warunków spłaty, odpowiadających obu stronom.

 

Co, gdy wkroczy komornik?

Urząd komornika związany jest natomiast ze sprawami sądowymi i podobnie, jak w przypadku windykacji, mamy tutaj do czynienia ze zleceniem ze strony osoby, która chce odzyskać swoje pieniądze. Komornik ma jednak prawo, jeśli posiada odpowiednie orzeczenie sądowe, na przejmowanie naszych dóbr materialnych i niematerialnych, a z windykacją można dyskutować na ten temat – z komornikiem nie zawsze. Komornik ma bowiem prawo zająć dowolne dobra, które mają jakąś wartość i wystawić je na specjalną aukcję czy licytację, by jak najszybciej odzyskać pieniądze dla swojego klienta. Poza tym, ma on prawo do zajmowania części naszej pensji.