Tags:
Windykacja

Czym jest windykacja?

rozmowa

Słowo windykacja nie wzbudza pozytywnych skojarzeń. Zadłużenie bywa tematem wstydliwym, o którym nie lubimy rozmawiać nawet z najbliższymi. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas może wpaść w długi, dlatego warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest windykacja i dlaczego nie należy się jej obawiać.

Windykacja nie taka straszna

 

Kiedy jako dzieci zabieraliśmy koledze lub koleżance zabawkę, rodzice z pewnością mówili, że trzeba ją oddać. Dlaczego w takim razie mamy problem ze spłatą swoich zobowiązań w dorosłości? Zasada jest dokładnie ta sama. Jeśli coś pożyczamy, musimy to zwrócić. Właśnie takie założenie przyświeca Grupie KRUK, największej firmie windykacyjnej w Polsce. Firma KRUK od ponad 15 lat zajmuje się odzyskiwaniem należności, a w tym czasie wypracowała szereg rozwiązań, które mają nam pomóc w spłacie zadłużenia.

 

Rodzaje windykacji

Coraz bardziej powszechna jest windykacja polubowna, która obejmuje różnego typu działania, ale z pominięciem sądu i komornika oraz windykację sądową. Grupa KRUK stosuje metodę prougodową, co oznacza, że doradcy firmy, dążą do tego, aby rozłożyć nasz dług na raty, które będziemy mogli spłacić. Taki sposób sprawdza się w większości przypadków i pozwala całkowicie wyjść z zadłużenia. Podpisanie ugody z KRUK-iem powoduje, że nasza sprawa nie trafia do sądu i unikamy ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych.

 

Dłużników coraz więcej

Niestety, chociaż każdy z nas, chciałby uniknąć windykacji, dłużników w Polsce ciągle przybywa. Z raportu opublikowanego przez Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że ilość spraw, które trafiły do rejestru w ciągu ostatnich trzech miesięcy, wzrosła o 8% w porównaniu z kwartałem ubiegłym. Oznacza to, że coraz częściej nie spłacamy swoich zobowiązań. Z czego to wynika? Badanie pokazuje, że największy problem, mamy z regulowaniem comiesięcznych rachunków za internet i telefon, następne w kolejności są opłaty za ubezpieczenie i raty kredytów.