News

Czym jest odwrócona hipoteka?

Osoby starsze, z problemami finansowymi mogą być zainteresowane odwróconą hipoteką

Osoby starsze, które mają problemy finansowe, często szukają różnych sposobów poprawienia swojej sytuacji. Wśród dostępnych metod znajduje się m.in. odwrócony kredyt hipoteczny popularnie nazywany także odwróconą hipoteką.

 Na czym to polega?

Odwrócona hipoteka to rozwiązanie, które pozwala na otrzymanie świadczenia od banku. W zamian za to po śmierci klienta bank przejmuje prawo własności do jego nieruchomości – domu lub mieszkania. Jest to sytuacja korzystna dla osoby starszej, ponieważ może ona otrzymać znaczną pomoc finansową.

Jednocześnie dzięki wprowadzeniu ustawy, która reguluje taką formę umowy z bankiem, istnieje dobra ochrona przed różnymi nadużyciami ze strony instytucji finansowych. Zgodnie z polskim prawem prawo własności do nieruchomości przechodzi na bank dopiero dwanaście miesięcy po śmierci jego klienta. Jednocześnie rodzina zmarłej osoby ma prawo do odzyskania prawa własności domu lub mieszkania na korzystnych warunkach.
 

Umowa dożywocia

Innym rozwiązaniem, które często wybierają osoby starsze, jest tzw. dożywocie. Umowa dożywocia jest również szczegółowo uregulowana przez prawo, jednak w przypadku takiej umowy prawo własności domu lub mieszkania przechodzi na nabywcę jeszcze za życia osoby starszej, która w zamian zyskuje prawo do utrzymania. Pod tym względem skorzystanie z odwróconej hipoteki może okazać się bezpieczniejsze i bardziej korzystne.


Odwrócony kredyt hipoteczny nie cieszy się na razie dużą popularnością w naszym kraju. Tymczasem na świecie jest to dosyć częste rozwiązanie. Wykorzystanie odwróconej hipoteki pozwala nie tylko na poprawę sytuacji starszych osób, ale umożliwia także uwolnienie kapitału uwięzionego w nieruchomościach, co może mieć korzystny wpływ na rozwój gospodarczy.