Lista Dłużników

Jak trafić na listę dłużników

stop

Trafić na listę dłużników wcale nie jest tak trudno, jak by się mogło wydawać. Czasy, w jakich przyszło nam żyć zmuszają nas niejednokrotnie do podejmowanie niezbyt trafnych decyzji, których konsekwencje nie są przyjemne. Tak jest w przypadku kredytów.

Rejestr dłużników – jak tam trafić?

Kiedy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki albo pożyczamy od rodziny czy znajomych albo po prostu decydujemy się na zaciągnięcie kredytu bankowego. Wszystko jest doskonale, jeśli jesteśmy w stanie płacić swoje kredyty. A co jeśli nie mamy z czego zapłacić rat kredytu? Wtedy uciekamy się do radykalnych sposobów rozwiązania tego problemu. Mowa oczywiście o zaciąganiu pożyczek na pokrycie rat kredytu bankowego. Szukamy pomocy w instytucjach pozabankowych, które oferują atrakcyjne pożyczki bez zbędnych formalności. Szybko jednak przekonujemy się, że te atrakcyjne produkty finansowania wcale nie są tak atrakcyjne. Zabija nas wysokie oprocentowanie. Wtedy trafić na listę dłużników nie jest wcale tak trudno. W dzisiejszych czasach na listę dłużników może nas wpisać niemal każdy, nawet zwykły konsument. Chrońmy się więc od tak niekorzystnej sytuacji.

Krok po kroku w stronę czarnej listy

Słowo dłużnik kojarzy nam się nieciekawie. A tymczasem każdy z nas może nim być. Kiedy mamy zobowiązania wobec naszego wierzyciela warto z nim dojść do porozumienia, dzięki czemu odzyskamy wewnętrzny spokój. Warto porozmawiać szczerze i prosić na przykład o rozłożenie naszego zobowiązania na dogodne raty. Jeśli mamy problemy ze spłatą i zaniechamy tą konieczność możemy się liczyć z przykrymi konsekwencjami. Jakie to konsekwencje? Na samym początku otrzymamy wezwanie do zapłaty. Jeśli nie ustosunkujemy się do tego pisma pozytywnie możemy się spodziewać windykatora a później i komornika. Wtedy widnienie na czarnej liście dłużników będzie tylko formalnością. Unikajmy więc tego i starajmy się rozmawiać ze swoimi wierzycielami.