Doradcy Terenowi

Ile wynosi maksymalny wiek kredytobiorcy?

emeryt

Kredyty to jedna z usług bankowych, która cieszy się coraz większa popularnością wśród społeczeństwa, ponieważ umożliwia zrealizowanie konkretnych potrzeb i marzeń, które bez takiej pomocy nie byłyby możliwe do spełnienia. Obecnie takie zobowiązania finansowe zaciąga się między innymi na nieruchomości z rynku pierwotnego lub wtórnego, samochody, leczenie a także drobniejsze wydatki, takie jak sprzęty domowe czy podróże. W dobie coraz powszechniejszej dostępności do kredytów warto odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki może być maksymalny wiek osoby zaciągającej kredyty?

Weryfikacja zdolności kredytowej

Właściwie każdy bank kieruje się nieco innymi regułami jeżeli chodzi o wiek osób, którym udziela się kredytu. Jedno jest wspólne dla wszystkich banków. To zasada, która mówi, że wiek osoby starającej się o kredyt jest jedną ze zmiennych, decydujących o zdolności kredytowej, oprócz zarobków lub innych dochodów i dotychczasowej historii w tym zakresie. W praktyce oznacza to tyle, że im starsza osoba, tym będzie ona posiadać niższą zdolność kredytową, jednakże jest to tylko pewne uproszczenie, ponieważ w grę wchodzą również dochody.

Wiek maksymalny

Maksymalny wiek kredytobiorcy to okres, w którym kredyty powinny zostać przez niego spłacone. Jeżeli bank ustali, że maksymalny wiek osoby biorącej pożyczkę wynosi na przykład 75 lat, oznacza to, że właśnie w roku, w którym klient banku kończy 75 lat powinien spłacić również i kredyt. W takim sensie można więc rozumieć pojęcie maksymalnego wieku kredytobiorcy. Jeżeli spojrzymy na to z praktycznego punktu widzenia, osoba mająca 70 lat otrzyma z banku taką kwotę, jaką będzie w stanie spłacić przez 5 lat, przy czym placówka bankowa weźmie pod uwagę również jego wszelkie dochody, które decydują o racie kredytu.