Ciekawostki

Wcześniejsza spłata kredytu – czy warto?

zegarek

Zobowiązanie w postaci kredytu regularnie uszczupla domowy budżet. Nikogo nie dziwi więc fakt, że wielu kredytobiorców w przypadku nagłego przypływu gotówki myśli o tym, by spłacić je wcześniej. Zanim podejmiemy decyzję o takim działaniu, koniecznie sprawdźmy, czy w naszym przypadku będzie to opłacalne.

Jakie plusy ma wcześniejsza spłata kredytu?

Użyczanie kredytów przez banki nie jest oczywiście darmową usługą. Wysokość każdej raty powiększona jest o odsetki, które zebrane przez bank przez cały okres spłaty kredytu, stanowią konkretną kwotę (np. przy pożyczeniu 200 tys. złotych, zazwyczaj jest to kilkadziesiąt tysięcy PLN). Wcześniejsze uregulowanie zobowiązania pozwala zminimalizować pieniądze zapłacone bankowi w ramach odsetek, dlatego też nie jest opłacalna dla kredytodawcy.

Aby zapobiegać takim sytuacjom, banki na osoby chcące spłacić kredyt przed terminem nakładają dodatkowe opłaty. W większości banków wynoszą one około 2% całkowitej wartości kredytu. Gdy pożyczona kwota jest niska, zazwyczaj minimalna opłata karna jest dokładnie określona.

Czy zawsze warto decydować się na taką opcję?

Przede wszystkim powinniśmy z pomocą kalkulatora przeliczyć, co będzie dla nas korzystniejsze finansowo – dalsze uiszczanie odsetek czy kara za wcześniejszą spłatę. Dane niezbędne do obliczeń z pewnością znajdziemy w podpisanej przez nas umowie kredytowej.

Alternatywą dla całkowitej wcześniejszej spłaty jest nadpłata. Przeznaczenie wolnych środków na ten cel spowoduje zmniejszenie rat, które dalej będziemy musieli regulować.

Zazwyczaj wcześniejsza spłata jest korzystna dla kredytobiorcy, gdy kredyt został zaciągnięty w innej walucie i zostaną spełnione odpowiednie ku temu warunki. Sprzyjającymi okolicznościami jest niski kurs waluty, w której wzięliśmy kredyt.