Ciekawostki

Jak ograniczyć ryzyko związane z kredytem walutowym?

money

Doświadczenia z ostatnich kilku lat pokazują, że zaciąganie kredytu walutowego jest obarczone dużym ryzykiem. Jednocześnie banki nadal w swojej ofercie mają kredyty, które należy spłacić w obcej walucie. Czy zatem kredyt walutowy jest produktem bankowym o dużym ryzyku, czy może jednak warto go traktować jako inwestycję?

Dla kogo kredyt walutowy

Przede wszystkim kredyt walutowy powinna zaciągać osoba, która w danej walucie zarabia. Dzięki temu nagłe wahania na rynku walutowym nie będą nadmiernie obciążały budżetu kredytobiorcy. Zaciągając taki kredyt warto sprawdzić, czy jest to faktycznie kredyt walutowy, czy może jest to nadal kredyt złotówkowy, ale jedynie denominowany do kursu wybranej waluty, zwykle euro czy dolarów amerykańskich. W tym drugim przypadku banki bardzo często dokonują spłaty kredytu poprzez przeliczenie raty ze złotówek na walutę po kursie banku.

Jak obniżyć ratę kredytu walutowego

Największym obciążeniem dla raty kredytów walutowych są zwykle spready, zawarte w kursie walut oferowanym przez bank. Dlatego część kredytobiorców przenosi na siebie ryzyko związane z koniecznością pozyskania waluty na spłatę raty kredytu i podpisuje aneksy do umów kredytowych, w których bank wyraża zgodę na spłatę kredytu bezpośrednio w walucie. Oczywiście takie rozwiązanie oznacza konieczność poszukiwania tańszej waluty, którą większość kredytobiorców nabywa w kantorach internetowych lub stacjonarnych.

 

Warto pamiętać, że kredyt walutowy jest korzystniej oprocentowany niż kredyt złotówkowy, a oprocentowanie kredytu walutowego oparte jest o inne stawki niż kredyty złotówkowe. Podstawowe stawki LIBOR, które wykorzystuje się jako bazę dla oprocentowania kredytu, są obecnie stawkami ujemnymi. W praktyce oznacza to, że kredytobiorca spłacający kredyt walutowy ma zapewnione niższe oprocentowanie kredytu, co wynika z konieczności uwzględniania przez banki ujemnych stóp procentowych.