Ciekawostki

Domowe finanse – czy oszczędzanie w walucie ma sens

oszczędzanie

Domowe finanse to konieczność podejmowania wielu decyzji, także w zakresie wyboru najlepszej formy oszczędzania jeśli pojawią się nadwyżki finansowe. Kredyty walutowe były przez wiele lat korzystniejsze dla klientów niż kredyty złotówkowe, czy jednak tak samo korzystnie wygląda oferta dla osób, które chcą oszczędzać w walucie?

Oszczędzanie w walucie – o czym należy pamiętać

Statystyczny Jan Kowalski, który mieszka w Polsce, otrzymuje wynagrodzenie w polskich złotych. W jego przypadku zakup waluty oznacza ryzyko – wahania na rynkach walutowych czy niepewna sytuacja gospodarcza sprawiają, że popularne waluty (euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie i franki szwajcarskie) bardzo dynamicznie zmieniają kursy. Dodatkowym kontrargumentem dla osób, które chcą oszczędzać w walucie jest konieczność nabywania waluty. Najtaniej będzie w kantorach internetowych, nieco drożej w stacjonarnych kantorach, zaś banki mają dosyć duże spready i kupowanie waluty w ich oddziałach jest po prostu drogie.

Przykładowe lokaty walutowe

Najwyższe oprocentowanie dla lokat prowadzonych w euro można znaleźć w Raiffeisen Polbanku (lokata na 3 miesiące) oraz Banku Millennium (lokata na 155 dni) – oprocentowanie wynosi 0,6%. Minimalna kwota takiej lokaty to odpowiednio 1000 i 200 euro. Także te dwa banki oferują najlepsze warunki dla lokat w dolarach amerykańskich, a ich oprocentowanie to 0,8% (Raiffeisen) i 0,6% (Millennium). Najlepszą lokatą dla funtów brytyjskich jest lokata standardowa w Alior Banku, której oprocentowanie wynosi 0,75%. Najwyższe oprocentowanie dla lokaty w CHF oferuje Getin Bank – 0,25%, ale można ją założyć przy kwocie powyżej 5000 CHF. Ta ostatnia lokata jest jedną z nielicznych lokat walutowych, które otwierane są bez konieczności posiadania rachunku walutowego w danym banku.

Oszczędzanie w walucie jest zatem możliwe także w polskich bankach. Jednak ryzyko kursowe oraz konieczność posiadania rachunku walutowego (często dodatkowo płatnego) sprawia, że ta forma oszczędzania jest efektywna jedynie w przypadku osób zarabiających w danej walucie.