Ciekawostki

Czym jest Giełda Papierów Wartościowych?

giełda

Inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych może być trampoliną do wzbogacenia się, ale równie dobrze może być pierwszym krokiem do popadnięcia w długi. Czym właściwie jest słynna Giełda Papierów Wartościowych i kto na niej inwestuje?

Giełda Papierów Wartościowych, czyli co?

Giełda Papierów Wartościowych to instytucja publiczna, która zapewnia możliwość obrotu giełdowego papierami wartościowymi, w skład których zaliczają się między innymi obligacje, prawa poboru, akcje, jak i papierami nie będącymi papierami wartościowymi, które jednak są dopuszczone do obrotu na giełdzie. Posiada ona swoje indeksy rynku głównego, z których najważniejsze to WIG, WIG20, WIG30 oraz WIG250. Wpływ na jej codzienne notowania wywiera między innymi aktualna sytuacja gospodarcza w kraju, notowania na zagranicznych giełdach oraz kondycja notowanych na warszawskiej giełdzie spółek.

 

Jak zacząć swoją przygodę na Giełdzie Papierów Wartościowych?

Zanim zaczniesz inwestować na giełdzie, musisz dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat jej działania. Bardzo często podstawowym błędem popełnianym na giełdzie przez nowych indywidualnych inwestorów jest to, że wcześniej nie zbierają oni o giełdzie i prawach, którymi się rządzi żadnych informacji.

Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie przygody na giełdzie z tak zwaną giełdą wirtualną. Nic nie stracisz na takim rozwiązaniu a dość szybko zorientujesz się, na jakich zasadach funkcjonuje rzeczywista giełda.

Giełda Papierów Wartościowych jest instytucją, którą przeciętny Kowalski bardzo często omija. Bardzo często nie chodzi tu jednak o ryzyko, związane z inwestowaniem na giełdzie, ile raczej o niewiedzę dotyczącą tego, co dzięki takiemu inwestowaniu można zyskać.